Grant na rozwój AO-FR

O projekcie

Rok 2023 jest rokiem wyzwań. Wygrałyśmy w konkursie na mikrogranty w ramach programu Aktywni Obywatele -Fundusz Regionalny. Dzięki finansowaniu z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich ( www.eeagrants.org  / www.norwaygrants.org ), możemy działać nie tylko na rzecz rozwoju naszej organizacji, ale i dla Was.

Jednymi z naszych głównych celów jest poszerzanie naszych kompetencji, dlatego odbędziemy profesjonalne szkolenia, o których ukończeniu będziemy Was na bieżąco informować. Chcemy, aby Stowarzyszenie Zainteresowanych Troską o Siebie działało sprawnie i zgodnie z założeniami Programu AO-FR, ponieważ te są nam bardzo bliskie.

Chcemy pracować na rzecz wzmocnienia społeczeństwa, poprzez psychoedukację – tj. popularyzowanie wiedzy z zakresu psychologii, profilaktyki zdrowia psychicznego, mindfulness etc. Planujemy też wsparcie grup zagrożonych wykluczeniem, jak np. rodzice adopcyjni czy osoby o słabej kondycji psychicznej. Nasze działania, w tym serie warsztatów, pomogą naszym odbiorcom wzmocnić swój potencjał i zadbać o dobrostan psychiczny.

 W ramach projektu podejmiemy cztery główne zadania, którymi będą:

 –  Dzień Troski o Siebie

–  Kampania społeczna „Troska o siebie jest SZTOS” ( w tym seria webinarów )

–  Warsztaty dla rodziców adopcyjnych

–  Szkolenia dla członkiń stowarzyszenia

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Dzień Troski o Siebie

20 sierpnia 2023​

W ramach kolejnego już Dnia Troski o Siebie, przygotowujemy serię różnorodnych zajęć, które mają na celu wzmocnienie dobrostanu psycho-fizycznego uczestników. Koncentrujemy się na pracy nad uważnością, samoświadomością i wzmacnianiem pewności siebie. 

Dla kogo są nasze warsztaty?

Dla tych, którzy potrzebują wzmocnienia swojego poczucia bezpieczeństwa w świecie.

Dla tych, którzy mają trudność, by zatrzymać się w pędzącym świecie i wystarczająco zadbać o siebie.

Dla tych, którzy potrzebują wzmocnić wiarę we własne możliwości.

Dla tych, którzy czują się przemęczeni i przebodźcowani.

Dla tych, którzy nie mają dla siebie zbyt wiele zrozumienia.

Co przygotowałyśmy?

11:00-12:30 Warsztat „Uważna troska o siebie”

12:30-14:00 Joga dla każdego

14:00-14:30 Przerwa

14:30-16:00 Warsztat „W kontakcie ze sobą, w kontakcie z naturą”

16:00-18:00 Uważny spacer z ogniskiem podsumowującym

Więcej informacji znajdziecie na: https://facebook.com/events/s/dzien-troski-o-siebie/166904273022674/

Na warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/JyyuJQyLLHmtUFed9

Regulamin wraz z załącznikami znajdują się w linkach poniżej:

Planujemy dwie edycje Dnia Troski o Siebie. O kolejnej będziemy informować w najbliższych tygodniach. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dzięki finansowaniu z Funduszu EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Podsumowanie

20 sierpnia 2023 odbył się Dzień Troski o Siebie. To już druga edycja tego wydarzenia, natomiast pierwsza zrealizowana z finansowania w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Do wspólnej troski o siebie zaprosiłyśmy mieszkańców Łodzi, którzy szukają równowagi w pędzącym świecie. Zrealizowałyśmy cztery warsztaty:

Uważna Troska o Siebie – spotkanie w duchu mindfulness, poświęcone treningowi uważności. Uczestnicy mieli okazję odbyć sesje medytacyjne, a także odbyć wymianę myśli i doświadczeń. W atmosferze zrozumienia i przyjaźni kontemplowali swoje tu i teraz w świecie.

Joga – nie jest tajemnicą, że dobrostan ciała oddziałuje na równowagę umysłu. Łagodna sesja jogi pozwoliła delikatnie pobudzić uczestników, a jednocześnie kontynuować pracę z uważnością. Poprawne wykonywanie asan wymaga od praktykujących pełnego skupienia i bycia tu i teraz.

W kontakcie ze sobą, w kontakcie z naturą – warsztat przyrodniczy mocno korespondował z wyjątkowymi okolicznościami przyrody, w których odbywała się tegoroczna edycja Dnia Troski o Siebie – pracowaliśmy w Ogrodzie Botanicznym. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję do bardzo bliskiego kontaktu z naturą i jej wnikliwej obserwacji.

Uważny spacer – był swoistym podsumowaniem całego spotkania. Krótki instruktarz i udostępnienie narzędzi (specjalnych kart pomocniczych) pozwoliły naszym uczestnikom odbyć naprawdę świadomą, krótką podróż po łódzkim ogrodzie. Po spacerze spotkaliśmy się w kręgu, żeby wymienić się doświadczeniami nie tylko, dostarczonymi przez warsztat, ale i w ciągu całego Dnia Troski o Siebie.

Wydarzenie spotkało się z szerokim odzewem, zaś jego uczestnicy wyrażali duże zadowolenie z przygotowanego programu. Nasze działania stanowią profilaktykę zdrowia psycho-fizycznego. Zdecydowanie widzimy potrzebę kontynuowania podobnych inicjatyw.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Dzień Troski o Siebie II

17 lutego 2024

Wracamy do Was z kolejną edycją DNIA TROSKI O SIEBIE. Tym razem zapraszamy Was do Mediateki MeMo, gdzie razem z Wami spróbujemy zatroszczyć się o siebie. Wszystkie warsztaty mają na celu wzmocnienie Waszego (i naszego) dobrostanu psycho-fizycznego. Będziemy koncentrować się na pracy nad uważnością, samoświadomością i wzmacnianiem pewności siebie.

Co dla Was przygotowałyśmy?

Przeczytajcie w opisie wydarzenia na FB: https://fb.me/e/3fq8UpJWY

Podsumowanie

17 lutego 2024 roku odbyła się kolejna edycja Dnia Troski o Siebie.

Tym razem spotkaliśmy się w Mediatece MeMo – były to zatem pierwsze warsztaty w zamkniętej przestrzeni. Dzięki temu niekorzystna aura nie stanowiła dla nas problemu.

Uczestnicy Dnia Troski o Siebie tym razem mogli wziąć udział w trzech różnych warsztatach:

  • Sesje mindfulness – uważne jedzenia, skanowanie ciała i uważne oddychanie. Każda z trzech półgodzinnych sesji dała możliwość wsłuchania się w siebie i zatrzymania choć na chwilę w pędzącym świecie. Ćwiczenie uważności jest niezwykle ważne dla niwelowania skutków ubocznych przebodźcowania, na które wszyscy jesteśmy narażeni.
  • Warsztaty komunikacyjne z wykorzystaniem improwizacji scenicznej – akceptacja, wzajemne słuchanie i szacunek. Te trzy zasady przyświecały warsztatom impro. Uczestnicy mogli na kilka chwil wrócić do dziecięcego bezwstydu, pobudzając swoją kreatywność, a także wspierając uważność. Nie da się improwizować, kiedy nie jesteśmy skoncentrowani. Radosna zabawa z ćwiczeniem umysłu to połączenie idealne.
  • Pobawmy się – warsztaty dla dorosłych, które pozwoliły uczestnikom nie tylko dobrze się bawić, ale przede wszystkim wsłuchać się w swoje ciało i zaobserwować, co dzieje się w nas, kiedy oddamy się zabawie. W czasie spotkania nie zabrakło śmiechu, ale i refleksji. Obserwowanie przepływu energii w ciele i umyślę to również doskonała praktyka uważności i wzmacniania siebie.

Dodatkowo, w tym roku przygotowałyśmy serię zajęć dla dzieci. W czasie, gdy rodzice medytowali lub oddawali się zabawie i impro, najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w zabawach sensorycznych, ale też popracować nad swoją uważnością. Prowadzące zadbały nie tylko o to, by dzieci się nie nudziły, ale również o to, by także one wzmocniły swoją uważność i otworzyły się na nowe doświadczenia.

Wspieraj przysposobione dziecko i nie daj się zwariować, czyli jak przetrwać w adopcji

Dwudniowe warsztaty

Cześć!
Nazywamy się Kasia i Maciek. Jesteśmy rodzicami adopcyjnymi i współzałożycielami grupy Adopcyjni.pl. Chcemy wzmacniać rodziny i budować sieć wsparcia rodzicielskiego.
Rodzicu adopcyjny, zapraszamy Cię na spotkanie inspiracyjno-motywacyjne “Wspieraj przysposobione dziecko i nie daj się zwariować, czyli jak przetrwać w adopcji”.
🟨 pomysły jak możesz radzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach,
🟨 pogłębisz swoją wiedzę na temat wyzwań związanych z wychowaniem dziecka z pozabezpiecznym stylem przywiązania i ze skutkami traumy,
🟨 wymienisz się doświadczeniami z innymi osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji,
🟨 dowiesz się, jakich pułapek myślowych warto unikać, aby lepiej o siebie dbać.

Spotkanie przeprowadzimy w formie warsztatowej z przestrzenią do dyskusji i wymiany doświadczeń.

Opieramy się na własnych życiowych doświadczeniach, wiedzy z zakresu teorii więzi i skutków traumy wczesnodziecięcej oraz niezliczonych godzin rozmów z rodzicami adopcyjnymi. Unikamy ogólników, teoretyzowania czy oceniania.

Warsztaty składają się z dwóch dni spotkań:
 
IV kwartał 2023:
sobota 25 listopada w godzinach 10:00-14:30
niedziela 26 listopada w godz. 10:00-15:00
 
I kwartał 2024:
16-17 marca 2024 w godz. 10:00-14:30

Łódzka Fundacja Trampolina ul. Płk. Prof. Wacława Deca 1 Łódź
 
Zapewniamy bezpieczną, wspierającą atmosferę, podsumowanie warsztatu w formie cyfrowej relacji z Waszym udziałem oraz poczęstunek.
 
Nie oferujemy specjalistycznego wsparcia terapeutycznego. Budujemy wzmocnienie na bazie obecności i idei wspólnotowości.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapisy będą odbywać się poprzez formularz rejestracyjny, który zostanie niebawem opublikowany na stronie wydarzenia:

Warsztaty listopadowe: https://fb.me/e/40qP8j74C

Warsztaty marcowe: https://www.facebook.com/events/767493458585806

Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszu EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Wspieraj przysposobione dziecko i nie daj się zwariować, czyli jak przetrwać w adopcji”. Podsumowanie warsztatów dla rodziców adopcyjnych.

Jest sobotni poranek. Grupa dorosłych osób siada w kręgu. Żartują, że dawno nie mieli okazji być bez dzieci poza domem i już ta namiastka wolności przynosi im ulgę. W tonie wypowiadanych słów i w gestach wyczuwalna jest nuta napięcia i niepewności. Za tą niefrasobliwą rozmową ukrywają się głębokie potrzeby zrzucenia z siebie przyniesionych z domów emocjonalnych ciężarów. Przed sobą mają rozłożone karty z obrazami. Proszę ich o wybranie dla siebie takiej ilustracji, która najlepiej odzwierciedla ich oczekiwania co do naszego spotkania. Podnoszą “wsparcie”, “zrozumienie”, “zaufanie” i “spokój”. Patrzę na ich twarze. Nie wyglądają na wariatów walczących o przetrwanie. Czy na pewno?

Grupy wsparcia kojarzą mi się z amerykańskimi filmami o weteranach wojennych. Proste krzesła ustawione w okrąg w pustych jasnych salach. I kubki z kawą parzoną w ekspresie. Ludzie, którzy przeszli przez piekło patrzą na siebie w milczeniu lub opowiadają sobie o tym, jak to piekło do nich wraca. We śnie czy pod wpływem kłótni z sąsiadem. Mówią o tym jak trudno „zwykłym ludziom” zrozumieć, przez co musieli przejść i jak ich to zmieniło. Mówią o traumie. A co jeśli ci powiem, że dzieci w adopcji też tak mają. I że z tego powodu, rodzice adopcyjni też mogą tak mieć.

W dużym uproszczeniu trauma to reakcja naszego organizmu zapisana w układzie nerwowym. Jest odpowiedzią na zdarzenie lub ciąg zdarzeń, które wywołują w ludziach silne emocje. W następstwie stają się oni nadmiernie czujni, są niespokojni lub wycofani. A pod wpływem różnych bodźców, wywołujących u nich intensywne emocje, doświadczają objawów potraumatycznych. Mówiąc obrazowo ich świadomość „wyrywana” jest z „tu i teraz”, a reakcje ciała, kierowane przez uwrażliwiony układ nerwowy, stają się mechaniczne  i przywołują te z przeszłości. Wywołują tryb walki, ucieczki lub zamrożenia. Ta skrótowa definicja obrazuje czego mogą doświadczać żołnierze po powrocie z pola walki. Zarówno ci w filmach, jak i ci w rzeczywistości. Dotyczy to też osób, wspierających innych w przeżywaniu ich traumatycznych doświadczeń, ale o tym za chwilę.

Nasze spotkania dla rodziców adopcyjnych mają tytuł “Wspieraj przysposobione dziecko i nie daj się zwariować, czyli jak przetrwać w adopcji”. Ich celem jest zainspirowanie uczestników do stosowania metod pracy z ciałem, aby wzmacniać się emocjonalnie oraz stworzenie przestrzeni do zwykłego, ludzkiego wygadania się. Na warsztatach pojawiają się zaangażowani i bardzo kochający swoje dzieci dorośli. Mimo starań i ogromu ciepła, jaki dają, mają w sobie obawy o przyszłość swojej rodziny. Spotykają się z niezrozumieniem i brakiem pomocy w opiece nad dziećmi z doświadczeniami potraumatycznymi. Pragną w swoim życiu szczęścia i akceptacji.

Spotykamy się, aby porozmawiać, jak przetrwać codzienność, gdy w domu pojawia się zranione dziecko. Dziwi cię słowo “przetrwać”? W środowisku adopcyjnym jest dość adekwatne.

– Adopcja zaskoczyła mnie rodzajem trudności, z którymi musiałam się zmierzyć. Nie byłam świadoma wcześniej, że adoptowane dziecko reaguje agresją na cierpienie, którego doświadcza – mówi Paulina, mama adopcyjna. Na jej twarzy widać ślady zmęczenia i zagojonych zadrapań. Co jeszcze jest dla niej trudne? Emocje. Intensywność i częstotliwość ich zmiany. Dzieci po doświadczeniach traumatycznych aktywują walkę, ucieczkę albo zamrożenie w warunkach, które dla innych są bezpieczne lub neutralne. Mogą wpaść w panikę czy wrogość w niespodziewanych sytuacjach. Paulina siedząc na kanapie opowiada o swoich reakcjach na zachowania dziecka. Wspomina, że czasem nie daje rady i trudno jest jej przyjąć to, co się dzieje. Traci wtedy możliwość dokonywania świadomych wyborów. Włączają się jej automatyczne reakcje obronne, wynikające z jej własnych wewnętrznych ran. Pytam, jaki obraz pojawia się przed jej oczami, kiedy przypomina sobie sytuację, w której krzyczała na swoje dziecko, odpowiada: – Widzę swoją matkę, która reaguje podobnie w stosunku do mnie, kiedy byłam mała.

W raporcie opublikowanym w 2020 roku przez zespół badawczy z University College London znaleźć można informacje, że 52,4% przebadanych rodziców adopcyjnych doświadcza traumy wtórnej (link). Są to reakcje związane z opieką nad zranionym dzieckiem i współodczuwaniem jego trudnych, również traumatycznych, historii. Dodatkowo może być to efekt agresji skierowanej na rodzica ze strony dziecka. Na to nakłada się brak zrozumienia i społecznego wsparcia. W Polsce nie znajduję danych na temat tego zjawiska. Na podstawie rozmów prowadzonych z rodzicami adopcyjnymi w ramach działań i spotkań warsztatowych, mogę przypuszczać, że skala problemu w naszym kraju jest podobna.

Osoby, których spotykam na zajęciach mówią o swoim osamotnieniu w radzeniu sobie z tym problemem. Kto ich wspiera? Najczęściej współmałżonek, najbliższa rodzina lub grupa na spotkaniach rodziców adopcyjnych.

– Nie mam wsparcia z zewnątrz, trzeba radzić sobie samemu i szukać np. grup wsparcia. Brakuje mi otwartości w takich instytucjach jak przedszkole, szkoła. System edukacji wyklucza dzieci z dysfunkcjami i problemami – mówi Gosia. Na pytanie, jaką wartość widzi w spotkaniach z innymi osobami w podobnej sytuacji, odpowiada: – Czuję, się zrozumiana. Czuję, że nie jestem sama, a to co mnie spotyka nie jest nienormalne. Wychodzę z takich spotkań wzmocniona i ze świadomością, że nie zwariowałam.

– Brakuje mi rozwiązań, propozycji systemowych. Miejsc, gdzie można udać się po wsparcie psychologiczne dla dziecka, jak i rodzica – dopowiada Paweł, tata adopcyjny. – Rodzicielstwo w naszym przypadku jest trudne, bo nasze dziecko niesie niezwykle ciężki bagaż swojej historii. Jest w nim długa walka o życie i zdrowie, wiele traum z tym związanych, i jest dramat porzucenia przez rodzinę biologiczną. Ten bagaż daje o sobie znać na każdym etapie życia. To dużo jak na maleńką, bezbronną istotę. Niestety w tym bagażu znalazła się też nasza niska świadomość i znikoma wiedza o wpływie tych doświadczeń na zachowania dziecka i jego życie. Wiedza, której w początkowym okresie po adopcji nie mieliśmy. Bo pierwszym trudem w rodzicielstwie adopcyjnym jest znaleźć fachowe, profesjonalne wsparcie, uzyskać niezbędną wiedzę, zrozumieć z czym mierzy się nasze dziecko, z czym mierzymy się my jako rodzice.

Na pytanie dlaczego ciężko jest rozmawiać o swoich problemach poza grupami wsparcia odpowiada: – Wiedza o wyzwaniach rodzicielstwa adopcyjnego jest cały czas znikoma, oparta na pięknej narracji o biednym maluszku trafiającym do nowych, kochających rodziców, z finałowym “żyli długo i szczęśliwie”. Często deficyty w świadomości mają rodzice, a w przedszkolach, szkołach i w społeczeństwie ta świadomość właściwie w ogóle nie istnieje. Trudne zachowania naszych dzieci poddawane są ocenie, która nie jest oparta o wiedzę i zrozumienie. Zazwyczaj to ocena negatywna. Trudno z tym funkcjonować, trudno znaleźć zrozumienie. I tylko kontakt z innymi rodzicami adopcyjnymi jest uwolnieniem dla emocji. Szkoda tylko, że ciągle w tej społeczności nie ma zbyt wielu ojców. Ale może za jakiś czas będzie nas więcej.

Jest sobotnie popołudnie. Kręgu z krzeseł dawno już nie ma. Wspólnie budujemy tor sensoryczny. Tym razem nie dla naszych dzieci, ale dla nas samych. Rozmawiamy o tym, że zranione ciało może też być najlepszym towarzyszem na drodze do uzdrowienia. Trzeba za nim podążyć, nacisnąć w odpowiednie miejsce, poklepać lub pomasować. Oczywiście trzeba też nauczyć się słuchać, co nasze ciało do nas mówi. Po omówieniu trudnych tematów ćwiczymy uważność, czyli powroty do „tu i teraz”. Właśnie to zabierają nam objawy traumy w pierwszej kolejności.

Jest sobotni wieczór. Po powrocie do domu zaglądam w wyłączony przed spotkaniem telefon. Widzę powiadomienie z mediów społecznościowych. Pierwszy komentarz pod postem opisującym nasz warsztat napisała Edyta: Już za wami tęsknię. Uśmiecham się, bo czuję, że siła wsparcia grupowego już działa. Wierzę, że to, co najbardziej pomaga w przetrwaniu to akceptacja, wspólnota i świadomość, że nie jesteśmy w tym sami. Poczucie, że jednak nie zwariowaliśmy.

Autor: Maciek – prowadzący warsztaty

 

*imiona uczestników warsztatów zostały zmienione

 

 

Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszu EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Galeria

W dniach 25-26 listopada 2023 odbył się pierwszy cykl weekendowych warsztatów dla rodziców adopcyjnych. Zajęcia realizowane były w siedzibie Łódzkiej Fundacji Trampolina. W spotkaniu udział wzięło sześcioro rodziców adopcyjnych.

Galeria

Drugi cykl warsztatów przeprowadziliśmy w dniach 16-17 marca 2024. Zajęcia ponownie odbyły się w Łódzkiej Fundacji Trampolina. Grupa liczyła siedmioro osób. Spotkania miały charakter inspiracyjno-motywacyjny. Ważnym elementem była wymiana doświadczeń uczestników.

Webinar z dr hab. Katarzyną de Lazari-Radek ​

21 września 2023

Zorganizowałyśmy spotkanie online ze wspaniałą łódzką filozofką i etyczką dr hab. Katarzyną de Lazari-Radek. Wydarzenie było częścią kampanii Troska o Siebie jest SZTOS i pierwszym z czterech zaplanowanych webinarów.

Z naszą gościnią rozmawiałyśmy o szeroko pojętej trosce o siebie, ale przede wszystkim o jej doświadczeniu walki z nowotworem piersi. Szczera i pełna nadziei rozmowa miała zachęcić kobiety do regularnych badań i zwrócić uwagę na bardzo istotny aspekt leczenia, jakim jest wczesne wykrycie choroby. Samokontrola i regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie.

Dr Kasia de Lazari-Radek doskonale o tym wie, ponieważ to właśnie badania profilaktyczne pozwoliły w jej wypadku na wczesną diagnozę. Straciła pierś, ale zyskała szansę na długie i szczęśliwe życie. Dziś aktywnie wspiera Amazonki i promuje dbanie o zdrowie.

Pełna ciepła, szczerości dobrej energii rozmowa do odsłuchania poniżej:

Webinar z Joanną Gawrońską - terapeutką ACT ​

„Troska o siebie pełna akceptacji i zaangażowania”

9 listopada 2023 roku odbył się drugi webinar w ramach kampanii #troskaosiebiejestsztos.

Nasza gościni opowiedziała o założenia terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), które mogą pomóc nam lepiej troszczyć się o siebie.

Wspólnie zastanawiałyśmy się, co możemy zrobić dla siebie, kiedy przeżywamy trudne emocje lub napotykamy myśli, które przynoszą cierpienie. A wszystko po to, by dążyć do bardziej witalnego i bliskiego indywidualnym wartościom życia – zgodnie z myślą „akceptuj to, co znajduje się poza kontrolą i angażuj się w działania, które wzbogacą Twoje życie.”

Joanna Gawrońska dała nam nie tylko zastrzyk wartościowej wiedzy, ale pomogła nam i uczestnikom webinaru umocnić się w przekonaniu, że każdy z nas posiada moc sprawczą, by podnosić jakość swojego życia i radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

Joanna Gawrońska – terapeutka ACT, specjalistka psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji oraz coachka poruszająca się w obszarach kontekstualnych nauk o zachowaniu, głównie w nurcie terapii akceptacji i zaangażowania oraz koncentrująca się na ciele w podejściu SE. Obecnie zajmuje się prowadzeniem procesów psychoterapeutycznych oraz coachingowych oraz nauczaniem. Specjalizuje się w prowadzeniu klientów w obszarze lęków, wypalenia zawodowego, osób uzależnionych i osób z ich otoczenia (współuzależnionych, DDA, DDD) oraz traumach z tym związanych. Jest sekretarzem w zarządzie stowarzyszenia Association for Contextual Behavioral Science Polska – ACBS Polska. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieli się prowadząc liczne szkolenia specjalistyczne z III fali terapii behawioralnych dla psychoterapeutów, coachów i studentów na Poznańskim SWPSie oraz promując zdrowy i witalny styl życia. Więcej można znaleźć na stronie internetowej joannagawronska.pl

Webinar z Maciejem Boruczem ​

"Troska o ciało jest sztos!"

10 stycznia 2024 roku spotkałyśmy się z Maćkiem, by porozmawiać o ciele. Nasz gość jest terapeutą ruchowym i neuroterapeutą, dlatego nie tylko wie, jak zadbać o kondycję, ale także – jak czytać sygnały wysyłane przez organizm. Rozmawiałyśmy przede wszystkim o zbawiennym wpływie ruchu na nasz dobrostan, ale również o regulacji, układzie nerwowym, świadomości ciała i wielu innych ważnych kwestiach.

Maciej Borucz ( www.kursy-ruchowe.pl
Terapeuta ruchowy i neuroterapeuta. Autor platformy online ‘Moje Sprawne Ciało’. Oddany zarówno zgłębianiu jak i szerzeniu wiedzy z zakresu regulacji układu nerwowego oraz poszerzania świadomości ciała w ruchu i nie tylko. Na co dzień zajmuje się wspieraniem zdrowia i ogólnej sprawności poprzez ruch, a także diagnostyką oraz terapią niespecyficznych i nawracających dolegliwości bólowych. Poza pracą Maciej napawa się prostymi przyjemnościami jakie niesie żyćko; chodzi po drzewach, bębni w bęben, tańczy intuicyjnie, szuka uziemienia i ukojenia w naturze, a niekiedy odlatuje nieco w przestworza balansując na taśmie slackline rozciągniętej wysoko nad ziemią.

Webinar z Izą Nowaczyk ​

„Troska o siebie – wygnana czy mile widziana?”

7 marca odbył się ostatni webinar w ramach kampanii #troskaosiebiejestsztos.

Z naszą gościnią rozmawiałyśmy m.in. o konfliktach wewnętrznych, związanych z troską o siebie.

Czym jest troska o siebie? Jak zadbać o harmonię wewnętrzną? Jakie mamy strategie dbania o siebie? Jak wdrożyć troskę o siebie?

Na te i inne pytania odpowiedziała Iza Nowaczyk w rozmowie z Kasią Bogołembską.

O Izie:

„Wspieram w budowaniu najważniejszej relacji w życiu każdego człowieka, relacji wewnętrznej. Pomagam ludziom usłyszeć się.” Iza Nowaczyk – Matka założycielka i Prezeska Fundacji 4 KROKI, trenerka oraz facylitatorka. Praktyk IFS na poziomie 2. Mediatorka Porozumieniowa. Prowadzi sesje indywidualne, terapię dla par oraz mediacje indywidualne i grupowe.”

Webinar podsumowujący ​

"Uważna Troska o Siebie jest SZTOS"

27 marca 2024 zorganizowałyśmy ostatnie wydarzenie.

W ramach spotkania:
✨ Krótko o uważności i współczuciu
✨ Wspólna praktyka uważności
✨ Z uważnym współczuciem wobec emocji – 3 systemy emocjonalne wg Paula Gilberta, twórcy terapii opartej na współczuciu (CFT).
🚨System wykrywania zagrożeń i ochrony siebie
🏅System dążenia
💚 System kojenia i afiliacji
✨Wspólnie pobudzimy system kojenia poprzez automasaż twarzy.
Podaruj sobie czas i przestrzeń na kontakt ze sobą 💜
💜 Co się działo w SZTOSie w ciągu ostatnich miesiącach w ramach projektu “Troska o Siebie jest SZTOS!”
Uważna Troska o Siebie jest SZTOS
🌸 Emilia Grancow
Absolwentka psychologii oraz studiów podyplomowych: “Uważność i współczucie. Podstawy, badania, psychoterapia.”, w trakcie certyfikacji na nauczyciela MBCT-L (terapia poznawcza oparta na uważności). Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne w oparciu o uważność i współczucie oraz współtworzy kampanie wspierające dobrostan pracowników. Poza uważnością i współczuciem, pasjonuje się psychologią pozytywną, pracą z ciałem oraz wpływem natury na funkcjonowanie człowieka, lubi angażować się społecznie. Założycielka i członkini zarządu SZTOS – Stowarzyszenia Zainteresowanych Troską o Siebie.
 
🌸Adrianna Krusik
Z wykształcenia magister fizjoterapii, z zawodu kierownik w branży hotelarskiej. Aktualnie w trakcie studiów podyplomowych z zakresu medytacji i ekspresji ruchu. Osoba, która przetrwa wszystko bo wierzy, że w życiu jest głębszy sens. Wrażliwa na świat i drugiego człowieka. Rozwijająca uważność w codziennych czynnościach oraz wciąż otwarta na naukę i nowe doświadczenia. Założycielka i członkini SZTOS.
 
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Materiały